Haier HW70-B14929
Brand: Haier
Price: €395,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c9ccb881-4686-42eb-9511-994808478b7d
Description
Listed on idealo: 2024
Series: Haier I-PRO Serie 3
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Levels: Very Quiet, Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 40
Capacity: 7 kg
Water Consumption: 42 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 67 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Drum Volume: 55 Litres
Wash Time: 208 min
Functions: End Time Selection
Features: Honeycomb Drum, Anti-bacterial Door Sleeve, Anti-bacterial Detergent Compartment
Display: Touch Screen
Display Status: Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator
Manufacturer Specific Features: AutoDose
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Direct Drive
Number of Washing Programs: 15
Wash Programs: Sports/Outdoor, Wool, Standard Program, Mixed Load, Rinse/Spin/Drain, Down, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Eco / Energy Saving, Refresh, Special Program, Quick Program
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 43 cm
Weight: 61 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | Haier I-PRO Serie 3 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Levels | Very Quiet, Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 40 |
| Capacity | 7 kg |
| Water Consumption | 42 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 67 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Drum Volume | 55 Litres |
| Wash Time | 208 min |
| Functions | End Time Selection |
| Features | Honeycomb Drum, Anti-bacterial Door Sleeve, Anti-bacterial Detergent Compartment |
| Display | Touch Screen |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AutoDose |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Direct Drive |
| Number of Washing Programs | 15 |
| Wash Programs | Sports/Outdoor, Wool, Standard Program, Mixed Load, Rinse/Spin/Drain, Down, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Eco / Energy Saving, Refresh, Special Program, Quick Program |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 43 cm |
| Weight | 61 kg |
Reviews
Best purchase I've made in ages
Arrived well packaged, very pleased
Quality and price are unbeatable
Very pleased with this
Quality stuff 💯
Really good value for the price
Wow! Amazing value
100% would buy again
Can't find any faults
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.