Haier HW80-B14939
Brand: Haier
Price: €409,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5bee3025-558e-41e5-87d4-0ff11c7791d1
Description
Listed on idealo: 2022
Colour: White
Door Colour: White
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Levels: Very Quiet, Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 47
Capacity: 8 kg
Water Consumption: 44 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 67 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 218 min
Functions: Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Anti-Crease, Delay Start Timer, Automatic Load Detection, No Spin/Rinse Hold
Features: Honeycomb Drum, Anti-bacterial Detergent Compartment, Liquid Detergent Usage
Safety Features: AquaStop, Child Lock
Operation: Touch Control, Electronic Single-Button Operation, Push-Button Operation
Display Status: Remaining Time Indicator
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Types: Direct Drive, Inverter Motor
Number of Washing Programs: 15
Wash Programs: Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Steam, Extra Rinse, Variable Wash Time, Baby Care, Cold Wash, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Blouses/Shirt Cycles
Height: 85 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 55 cm
Weight: 72 kg
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Colour | White |
| Door Colour | White |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Levels | Very Quiet, Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 47 |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption | 44 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 67 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 218 min |
| Functions | Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Anti-Crease, Delay Start Timer, Automatic Load Detection, No Spin/Rinse Hold |
| Features | Honeycomb Drum, Anti-bacterial Detergent Compartment, Liquid Detergent Usage |
| Safety Features | AquaStop, Child Lock |
| Operation | Touch Control, Electronic Single-Button Operation, Push-Button Operation |
| Display Status | Remaining Time Indicator |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Types | Direct Drive, Inverter Motor |
| Number of Washing Programs | 15 |
| Wash Programs | Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Steam, Extra Rinse, Variable Wash Time, Baby Care, Cold Wash, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Blouses/Shirt Cycles |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 72 kg |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
Reviews
Amazing value!
Quality is really good... can't complain about anything really.
Can't fault it, great price too
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Seriously good value
Quality is really good... can't complain about anything really.
Definitely worth the money
Legit so good
Spot on mate, spot on
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.