Haier HW80-BD14979EU1
Brand: Haier
Price: €476,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fa16fbb9-b725-4ed1-8a36-472f42c5dfc8
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Levels: Very Quiet, Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 38
Capacity: 8 kg
Water Consumption: 44 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 65 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,330 rpm
Wash Time: 218 min
Connected Load: 2,000 Watt
Functions: Automatic Load Detection, Reverse Action, Drum Clean, No Spin/Rinse Hold, Seperate Temperature Selection, Automatic Detergent Dispenser, End Time Selection, Half Load, Load Recognition, End of Programme Signal, Variable Spin Speed
Features: Internal Drum Lighting, Honeycomb Drum, Adjustable Feet, Noise Insulation
Safety Features: Water Protection System, AquaStop, Foam Recognition, Imbalance Control, Child Lock, Overflow Protection
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Smart Ring, Touch Control
Display Status: Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator
Manufacturer Specific Features: AutoDose
Types: Freestanding, Stackable
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Direct Drive
Number of Washing Programs: 13
Wash Programs: Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Stains/Intensive, Sports/Outdoor, Baby Care, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Extra Rinse, Variable Wash Time, Automatic, Cold Wash
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 46 cm
Porthole Door: 36 cm
Weight: 72 kg
Smart Home: Wi-Fi, Control via Smartphone
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Levels | Very Quiet, Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 38 |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption | 44 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 65 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,330 rpm |
| Wash Time | 218 min |
| Connected Load | 2,000 Watt |
| Functions | Automatic Load Detection, Reverse Action, Drum Clean, No Spin/Rinse Hold, Seperate Temperature Selection, Automatic Detergent Dispenser, End Time Selection, Half Load, Load Recognition, End of Programme Signal, Variable Spin Speed |
| Features | Internal Drum Lighting, Honeycomb Drum, Adjustable Feet, Noise Insulation |
| Safety Features | Water Protection System, AquaStop, Foam Recognition, Imbalance Control, Child Lock, Overflow Protection |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Smart Ring, Touch Control |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AutoDose |
| Types | Freestanding, Stackable |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Direct Drive |
| Number of Washing Programs | 13 |
| Wash Programs | Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Stains/Intensive, Sports/Outdoor, Baby Care, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Extra Rinse, Variable Wash Time, Automatic, Cold Wash |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 46 cm |
| Porthole Door | 36 cm |
| Weight | 72 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Control via Smartphone |
Reviews
Does the job
Just brilliant
Great value for money
Couldn't fault it
Absolutely brilliant!
Perfect!
Exceeds expectations
Top quality, can't complain
Arrived safe and sound, very pleased
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.