Haier HW80-BP1439N
Brand: Haier
Price: €296,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3bca3c3e-10c7-4892-bc26-13308291d409
Description
Listed on idealo: 2021
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Capacity: 8 kg
Eco Programme Duration: 4:92 h
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Noise Level Washing: 54 dB
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 295 min
Connected Load: 1,900 Watt
Mains Fuse: 10 A
Functions: Automatic Load Detection, End Time Selection, No Spin/Rinse Hold, Variable Spin Speed, Silent Mode
Features: Honeycomb Drum, Adjustable Feet
Safety Feature: Child Lock
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display Status: Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: AquaProtect
Types: Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable, Detachable Top
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Number of Washing Programs: 16
Wash Programs: Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Quick Program, Baby Care, Sports Shoes, Bed and Bath Cycle, Dark Wash/Jeans Cycle, Cold Wash
Height: 85 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 55 cm
Weight: 72 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Energy Consumption: 0.52 kWh
Annual Energy Consumption: 105 kWh/Year
Annual Water Consumption: 9,218 Litres/Year
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2021 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Capacity | 8 kg |
| Eco Programme Duration | 4:92 h |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Noise Level Washing | 54 dB |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 295 min |
| Connected Load | 1,900 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Functions | Automatic Load Detection, End Time Selection, No Spin/Rinse Hold, Variable Spin Speed, Silent Mode |
| Features | Honeycomb Drum, Adjustable Feet |
| Safety Feature | Child Lock |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display Status | Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AquaProtect |
| Types | Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable, Detachable Top |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Number of Washing Programs | 16 |
| Wash Programs | Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Quick Program, Baby Care, Sports Shoes, Bed and Bath Cycle, Dark Wash/Jeans Cycle, Cold Wash |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 72 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Energy Consumption | 0.52 kWh |
| Annual Energy Consumption | 105 kWh/Year |
| Annual Water Consumption | 9,218 Litres/Year |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
Everything came perfectly packaged
Fantastic value
Top quality stuff, will order again
Top quality, can't complain
Top stuff!
Great value for money. Will definitely be buying again.
10 out of 10
Such good value... impressed
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.