Haier HW90-B14TEAM5
Brand: Haier
Price: €385,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 339e2dcf-7467-4970-9e7d-b121199d6ea6
Description
Listed on idealo: 2022
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 49
Capacity: 9 kg
Noise Level Spinning: 70 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 228 min
Functions: Automatic Detergent Dispenser, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, Self-Clean Cycle, End Time Selection
Features: Anti-bacterial Detergent Compartment, Internal Drum Lighting, Honeycomb Drum, Anti-bacterial Door Sleeve
Safety Feature: AquaStop
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Temperature Display, Spin Speed Indicator
Manufacturer Specific Features: Smart Dual Spray, AquaProtect
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Direct Drive
Wash Programs: Rinse/Spin/Drain, Extra Rinse, Standard Program, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Steam, Variable Wash Time, Cold Wash, Allergy/Antibacterial/Hygiene
Height: 85 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 49.7 cm
Smart Home: Control via Smartphone, Wi-Fi
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 49 |
| Capacity | 9 kg |
| Noise Level Spinning | 70 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 228 min |
| Functions | Automatic Detergent Dispenser, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, Self-Clean Cycle, End Time Selection |
| Features | Anti-bacterial Detergent Compartment, Internal Drum Lighting, Honeycomb Drum, Anti-bacterial Door Sleeve |
| Safety Feature | AquaStop |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Temperature Display, Spin Speed Indicator |
| Manufacturer Specific Features | Smart Dual Spray, AquaProtect |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Direct Drive |
| Wash Programs | Rinse/Spin/Drain, Extra Rinse, Standard Program, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Steam, Variable Wash Time, Cold Wash, Allergy/Antibacterial/Hygiene |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 49.7 cm |
| Smart Home | Control via Smartphone, Wi-Fi |
Reviews
Even better than I thought
Exactly what I was looking for
Exceeds expectations
Perfect 👍
Perfect.
Excellent stuff
Works great, super happy!
Such good value... impressed
Got exactly what I needed, very pleased
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.