Haier HWD80-B14979
Brand: Haier
Price: €449,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 57bbd3e1-ebdd-4432-996d-4e9d8b4b2e71
Description
Colour: White
Door Colour: Silver, Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Level Washing: 55 dB
Drying Noise Level: 63 dB
Spin Speed (rpm): 1,370 rpm
Functions: Drum Clean, Steam Function, End Time Selection, Automatic Load Detection, Temperature, Variable Spin Speed, Self Cleaning
Features: Delicate Drum, Interior Light
Delay Timer Length: 24 h
Safety Features: Water Level Control, Child Lock
Manufacturer Specific Features: AquaProtect
Hatch: Frontloading
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Steam, Quick Wash, Allergy Care, Intensive/Stain, Baby Care, Duvet, Whites, Special Programmes, Hygiene, Wash & Dry
Drying Program: Drying Only
Program Options: Extra Rinse
Height: 85 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 46 cm
Weight: 75 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Energy Rating: D
Energy class washing: A
Energy consumption for washing and drying: 266 Energy consumption for washing and drying
Energy Consumption kWh: 47
Dry Capacity: 5 kg
Capacity: 8 kg
Water Consumption (Washing & Drying): 68 Litres
Water Consumption (Washing): 44 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Body Width: Wide
Specifications
| Product Type | Freestanding Washer Dryer |
|---|---|
| Colour | White |
| Door Colour | Silver, Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Level Washing | 55 dB |
| Drying Noise Level | 63 dB |
| Spin Speed (rpm) | 1,370 rpm |
| Functions | Drum Clean, Steam Function, End Time Selection, Automatic Load Detection, Temperature, Variable Spin Speed, Self Cleaning |
| Features | Delicate Drum, Interior Light |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Safety Features | Water Level Control, Child Lock |
| Manufacturer Specific Features | AquaProtect |
| Hatch | Frontloading |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Steam, Quick Wash, Allergy Care, Intensive/Stain, Baby Care, Duvet, Whites, Special Programmes, Hygiene, Wash & Dry |
| Drying Program | Drying Only |
| Program Options | Extra Rinse |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 46 cm |
| Weight | 75 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Energy Rating | D |
| Energy class washing | A |
| Energy consumption for washing and drying | 266 Energy consumption for washing and drying |
| Energy Consumption kWh | 47 |
| Dry Capacity | 5 kg |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption (Washing & Drying) | 68 Litres |
| Water Consumption (Washing) | 44 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Body Width | Wide |
Reviews
Exactly what I was looking for
Even better than I thought
Amazing quality for the price!
😍 Love it
Very happy indeed 👍
Just brilliant
Quality is excellent. Worth every penny
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.