Hanseatic HTW612C
Brand: Hanseatic
Price: €296,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b8784858-45a4-4dec-a020-aec2c354bc68
Description
Listed on idealo: 2025
Colour: White
Household Size: Small Household (1 - 2 persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: C
Energy Consumption kWh: 55
Capacity: 6 kg
Water Consumption: 43 Litres
Spin Efficiency: C
Noise Level Spinning: 78 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Spin Speed (rpm): 1,200 rpm
Wash Time: 198 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Delay Start Timer, Drum Clean, Automatic Load Detection
Safety Features: Imbalance Control, Child Lock, AquaStop, Water Protection System, Overflow Protection
Operation: Electronic Single-Button Operation, Push-Button Operation
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator
Type: Freestanding
Wash Programs: Sports/Outdoor, Wool, Dark Wash/Jeans Cycle, Standard Program, Baby Care, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Extra Rinse, Special Program, Quick Program, Quick/Mix
Height: 88 cm
Width: 40 cm
Body Width: Narrow
Specifications
| Product Type | Toploader Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colour | White |
| Household Size | Small Household (1 - 2 persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | C |
| Energy Consumption kWh | 55 |
| Capacity | 6 kg |
| Water Consumption | 43 Litres |
| Spin Efficiency | C |
| Noise Level Spinning | 78 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Spin Speed (rpm) | 1,200 rpm |
| Wash Time | 198 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Delay Start Timer, Drum Clean, Automatic Load Detection |
| Safety Features | Imbalance Control, Child Lock, AquaStop, Water Protection System, Overflow Protection |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Push-Button Operation |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator |
| Type | Freestanding |
| Wash Programs | Sports/Outdoor, Wool, Dark Wash/Jeans Cycle, Standard Program, Baby Care, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Extra Rinse, Special Program, Quick Program, Quick/Mix |
| Height | 88 cm |
| Width | 40 cm |
| Body Width | Narrow |
Reviews
Worth it
Second purchase already! Love it
Couldn't fault it
Got it super fast! Very happy
Really good value for the price
Wow! Amazing value
Best thing I've bought in a while
Delivered when promised... very satisfied
Exactly what I wanted
Absolutely brilliant!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.