Hanseatic HWDK86AD
Brand: Hanseatic
Price: €386,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5b8df10b-734f-4e99-a36a-a30bbcd4c7da
Description
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 218 min
Display: Remaining Time Indicator
Hatch: Frontloading
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Wash Programs: Special Programmes, Quick Wash
Width: 60 cm
Depth: 48 cm
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Energy Rating: D
Energy class washing: A
Energy consumption for washing and drying: 307 Energy consumption for washing and drying
Energy Consumption kWh: 47
Dry Capacity: 6 kg
Capacity: 8 kg
Water Consumption (Washing & Drying): 69 Litres
Water Consumption (Washing): 48 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Body Width: Wide
Specifications
| Product Type | Freestanding Washer Dryer |
|---|---|
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 218 min |
| Display | Remaining Time Indicator |
| Hatch | Frontloading |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Special Programmes, Quick Wash |
| Width | 60 cm |
| Depth | 48 cm |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Energy Rating | D |
| Energy class washing | A |
| Energy consumption for washing and drying | 307 Energy consumption for washing and drying |
| Energy Consumption kWh | 47 |
| Dry Capacity | 6 kg |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption (Washing & Drying) | 69 Litres |
| Water Consumption (Washing) | 48 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Body Width | Wide |
Reviews
Quality is really good... can't complain about anything really.
Very pleased with this
Came super fast and works great
Everything came perfectly packaged
Quality and price are unbeatable
Amazing value!
Amazing quality for the price!
Perfect! Exactly what I needed
Every penny well spent
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.