Hoover H3WS4 275TE/1-S
Brand: Hoover
Price: €449,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b0ba14d0-feaa-4e1d-a1bc-47b66c20c5df
Description
Listed on idealo: 2021
Colour: White
Door Colour: White
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: D
Capacity: 7 kg
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 79 dB(A)
Noise Level Washing: 58 dB
Airborne Sound Emission Class: C
Spin Speed (rpm): 1,200 rpm
Wash Time: 240 min
Functions: Delay Start Timer
Features: Honeycomb Drum
Safety Feature: Water Protection System
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display Status: Remaining Time Indicator
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Wash Programs: Rinse/Spin/Drain, Steam, Standard Program, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 45 cm
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Smart Home: Bluetooth, Wi-Fi, Control via Smartphone
Annual Energy Consumption: 175 kWh/Year
Annual Water Consumption: 9,600 Litres/Year
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2021 |
| Colour | White |
| Door Colour | White |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | D |
| Capacity | 7 kg |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 79 dB(A) |
| Noise Level Washing | 58 dB |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Spin Speed (rpm) | 1,200 rpm |
| Wash Time | 240 min |
| Functions | Delay Start Timer |
| Features | Honeycomb Drum |
| Safety Feature | Water Protection System |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display Status | Remaining Time Indicator |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Rinse/Spin/Drain, Steam, Standard Program, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 45 cm |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Smart Home | Bluetooth, Wi-Fi, Control via Smartphone |
| Annual Energy Consumption | 175 kWh/Year |
| Annual Water Consumption | 9,600 Litres/Year |
Reviews
Got it super fast! Very happy
Can't fault it, great price too
Fantastic value
10 out of 10
Perfect.
😍 Love it
cant fault it tbh
Such good value... impressed
Best purchase I've made in ages
Came super fast and works great
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.