Hoover HWP414AMBC/1-S
Brand: Hoover
Price: €351,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4ea3ce0e-265b-464f-b630-7636138648e1
Description
Listed on idealo: 2020
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 56
Capacity: 14 kg
Water Consumption: 56 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 80 dB(A)
Noise Level Washing: 53 dB
Airborne Sound Emission Class: C
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 240 min
Functions: Automatic Load Detection
Features: Adjustable Feet
Safety Features: Door Lock, Child Lock
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display: LCD
Display Status: Remaining Time Indicator, Door Latch
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Engine Type: Induction Motor
Wash Programs: Rinse/Spin/Drain, Whites/Colour Wash
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 67 cm
Weight: 75 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Smart Home: Wi-Fi
Energy Consumption: 0.78 kWh
Annual Energy Consumption: 159 kWh/Year
Annual Water Consumption: 13,700 Litres/Year
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2020 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 56 |
| Capacity | 14 kg |
| Water Consumption | 56 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 80 dB(A) |
| Noise Level Washing | 53 dB |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 240 min |
| Functions | Automatic Load Detection |
| Features | Adjustable Feet |
| Safety Features | Door Lock, Child Lock |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display | LCD |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Door Latch |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Induction Motor |
| Wash Programs | Rinse/Spin/Drain, Whites/Colour Wash |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 67 cm |
| Weight | 75 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Smart Home | Wi-Fi |
| Energy Consumption | 0.78 kWh |
| Annual Energy Consumption | 159 kWh/Year |
| Annual Water Consumption | 13,700 Litres/Year |
Reviews
Every penny well spent
Ordering more for friends
Super satisfied 😊
Exceeds expectations
Brilliant!!!
Does the job perfectly... will be ordering more
One of my best buys ever
Quality is really good... can't complain about anything really.
Amazing quality for the price!
Worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.