Hoover OW50-BP12307-S
Brand: Hoover
Price: €675,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1b1152de-b011-432e-838d-ba2e0a06c0d0
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Small Household (1 - 2 persons)
Noise Levels: Very Quiet, Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 39
Capacity: 5 kg
Water Consumption: 30 Litres
Spin Efficiency: C
Noise Level Spinning: 66 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,200 rpm
Drum Volume: 32 Litres
Functions: Delay Start Timer
Features: Adjustable Feet
Safety Feature: Child Lock
Delay Timer Length: 24 h
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Number of Washing Programs: 6
Wash Programs: Cotton, Delicates, Eco / Energy Saving, Quick Program, Synthetics
Height: 70 cm
Width: 51 cm
Depth: 44 cm
Weight: 47 kg
Body Width: Narrow
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Input Voltage: 220 - 240 V
Specifications
| Product Types | Smart Washing Machine, Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Small Household (1 - 2 persons) |
| Noise Levels | Very Quiet, Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 39 |
| Capacity | 5 kg |
| Water Consumption | 30 Litres |
| Spin Efficiency | C |
| Noise Level Spinning | 66 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,200 rpm |
| Drum Volume | 32 Litres |
| Functions | Delay Start Timer |
| Features | Adjustable Feet |
| Safety Feature | Child Lock |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Number of Washing Programs | 6 |
| Wash Programs | Cotton, Delicates, Eco / Energy Saving, Quick Program, Synthetics |
| Height | 70 cm |
| Width | 51 cm |
| Depth | 44 cm |
| Weight | 47 kg |
| Body Width | Narrow |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Input Voltage | 220 - 240 V |
Reviews
Love this! 😄
Quality and price are unbeatable
Exactly what I needed. Very happy with this.
Works great, good price
Works great, super happy!
Does exactly what it should
Couldn't fault it
Absolutely brilliant!
Perfect 👍
Best purchase I've made in ages
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.