Indesit BTW L60400 IT
Brand: Indesit
Price: €351,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f5d9cb75-70ee-4be5-b19a-7a1c4acb0197
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: White
Household Size: Small Household (1 - 2 persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: C
Energy Consumption kWh: 56
Capacity: 6 kg
Eco Programme Duration: 3:15 h
Water Consumption: 43 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 78 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Spin Speed (rpm): 1,000 rpm
Drum Volume: 42 Litres
Wash Time: 240 min
Connected Load: 2,100 Watt
Mains Fuse: 10 A
Functions: Variable Spin Speed
Features: Honeycomb Drum
Safety Features: Child Lock, Overflow Protection, Imbalance Control, Foam Recognition
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display Status: Remaining Time Indicator
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Number of Washing Programs: 14
Wash Programs: Cotton, Eco / Energy Saving, Mixed Load, Synthetics, Wool
Height: 90 cm
Width: 40 cm
Depth: 60 cm
Body Width: Narrow
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Cable Length: 1.2 m
Input Voltage: 220 - 230 V
Residual Moisture: 53 %
Specifications
| Product Type | Toploader Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | White |
| Household Size | Small Household (1 - 2 persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | C |
| Energy Consumption kWh | 56 |
| Capacity | 6 kg |
| Eco Programme Duration | 3:15 h |
| Water Consumption | 43 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 78 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Spin Speed (rpm) | 1,000 rpm |
| Drum Volume | 42 Litres |
| Wash Time | 240 min |
| Connected Load | 2,100 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Functions | Variable Spin Speed |
| Features | Honeycomb Drum |
| Safety Features | Child Lock, Overflow Protection, Imbalance Control, Foam Recognition |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display Status | Remaining Time Indicator |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Number of Washing Programs | 14 |
| Wash Programs | Cotton, Eco / Energy Saving, Mixed Load, Synthetics, Wool |
| Height | 90 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 60 cm |
| Body Width | Narrow |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Cable Length | 1.2 m |
| Input Voltage | 220 - 230 V |
| Residual Moisture | 53 % |
Reviews
Can't fault it, great price too
Packaged so carefully, arrived perfect
Wow! Amazing value
Arrived well packaged, very pleased
Exceeds expectations
Really happy with this
Got it super fast! Very happy
Can't fault anything about this
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
No issues whatsoever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.