iRobot Roomba Plus 405 Combo (G185040) Black
Brand: iRobot
Price: €269,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5e977550-3685-4b3f-8897-cf3c1c2add8e
Description
Serie: iRobot Roomba
geeignet für: Hartboden, Teppichboden, Tierbesitzer
Farbe: schwarz
Saugkraft: 7.000 Pa
Betriebszeit: 105 Min.
Ladezeit: 180 min
Fassungsvermögen Staubbehälter (Bodenstation): 1,7 l
Frischwassertank der Station: 3 l
Schmutzwassertank der Station: 2,3 L
Filtersystem: Abluftfilter
Saugtechnologie: beutellos
Funktionen: Automatisches Wischmopptrocknen, Automatische Wischmoppreinigung, Automatische Wassertankbefüllung, Automatisches Heben des Wischmopps
enthaltene Bürsten: Rollenbürste, Seitenbürste
Smarthome: mit App-Steuerung
Konnektivitäten: Amazon Alexa/Echo, Google Assistant Home, Apple Home Kit/Siri
unterstützte App: Roomba Home
Gesamtgewicht: 4,1 kg
Stromversorgung: Akkubetrieb
Akkuart: Lithium-Ionen
Bauform: rund
Raumerkennung: Laser
Navigationssystem: methodisch
Komforteigenschaften: automatischer Aufladevorgang, Virtuelle Grenzen, Fernbedienung
max. Höhe der Türschwelle: 2 cm
Sensoren: Absturzsensor, Hindernissensor
Reinigungsplanung: Täglich
Steuerungen: Smartphone, Sprachsteuerung
entfernt: Staub, Schmutz
Saugroboter Reinigungsmethode: trocken, nass
Saugroboter Höhe: 10,6
Abmessungen Ladestation (L x B x H): 45 x 47,2 x 31,5 mm
Specifications
| Produkttypen | Saugroboter, Wischroboter |
|---|---|
| Serie | iRobot Roomba |
| geeignet für | Hartboden, Teppichboden, Tierbesitzer |
| Farbe | schwarz |
| Saugkraft | 7.000 Pa |
| Betriebszeit | 105 Min. |
| Ladezeit | 180 min |
| Fassungsvermögen Staubbehälter (Bodenstation) | 1,7 l |
| Frischwassertank der Station | 3 l |
| Schmutzwassertank der Station | 2,3 L |
| Filtersystem | Abluftfilter |
| Saugtechnologie | beutellos |
| Funktionen | Automatisches Wischmopptrocknen, Automatische Wischmoppreinigung, Automatische Wassertankbefüllung, Automatisches Heben des Wischmopps |
| enthaltene Bürsten | Rollenbürste, Seitenbürste |
| Smarthome | mit App-Steuerung |
| Konnektivitäten | Amazon Alexa/Echo, Google Assistant Home, Apple Home Kit/Siri |
| unterstützte App | Roomba Home |
| Gesamtgewicht | 4,1 kg |
| Stromversorgung | Akkubetrieb |
| Akkuart | Lithium-Ionen |
| Bauform | rund |
| Raumerkennung | Laser |
| Navigationssystem | methodisch |
| Komforteigenschaften | automatischer Aufladevorgang, Virtuelle Grenzen, Fernbedienung |
| max. Höhe der Türschwelle | 2 cm |
| Sensoren | Absturzsensor, Hindernissensor |
| Reinigungsplanung | Täglich |
| Steuerungen | Smartphone, Sprachsteuerung |
| entfernt | Staub, Schmutz |
| Saugroboter Reinigungsmethode | trocken, nass |
| Saugroboter Höhe | 10,6 |
| Abmessungen Ladestation (L x B x H) | 45 x 47,2 x 31,5 mm |
Reviews
Can't find any faults
Ordering more for friends
Fast delivery, product is solid
Wow! Amazing value
Spot on
Does exactly what it should
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Highly recommend!
Exactly what I needed. Very happy with this.
Wow! Amazing value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.