Karcher 1.355-135.0
Brand: Kärcher
Price: €341,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 22fd335c-6b5e-4e95-9850-d055a68e34f3
Description
For: Hard Floor
Colours: Black, Yellow
Power: 500 Watt
Noise Emission: 73 dB
Container Volume: 12 litre
Filter System: Exhaust Filter
Suction Technology: Bagless
Staubklasse: L
Features: Carry Handle
Nozzles Included: Parquet Nozzle
Included in Delivery: Operating Instructions
Cable Length: 12 m
Power Supply: Mains / 230V
Note: Carpet Cleaning Class: C / Hard Floor Cleaning Class: C / Dust Emission Class: D#
Specifications
| Product Type | Dry Vacuum Cleaner |
|---|---|
| For | Hard Floor |
| Colours | Black, Yellow |
| Power | 500 Watt |
| Noise Emission | 73 dB |
| Container Volume | 12 litre |
| Filter System | Exhaust Filter |
| Suction Technology | Bagless |
| Staubklasse | L |
| Features | Carry Handle |
| Nozzles Included | Parquet Nozzle |
| Included in Delivery | Operating Instructions |
| Cable Length | 12 m |
| Power Supply | Mains / 230V |
| Note | Carpet Cleaning Class: C / Hard Floor Cleaning Class: C / Dust Emission Class: D# |
Reviews
Amazing service and product 👍
Top quality, can't complain
Quality and price are unbeatable
Amazing 👌
Can't fault it, great price too
Fantastic, ordering more!
Perfect! Exactly what I needed
Does the job
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.