Karcher 1.667-700.0
Brand: Kärcher
Price: €534,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6fb526eb-0599-4bc4-ac20-2405a96193d1
Description
Series: Kärcher NT
For: Hard Floor, Carpet, Outdoors
Colour: Yellow
Power: 2,100 Watt
Noise Emission: 70 dB
Container Volume: 90 litre
Filter System: Exhaust Filter
Suction Technology: Bagless
Staubklasse: L
Features: Telescopic Tube, Self-Cleaning Filter
Safety Features: Automatic Shut-Off When Full, Overflow Prevention
Nozzles Included: Crevice Tool, Brush
Included in Delivery: Operating Instructions, Suction Hose
Cable Length: 7.5 m
Power Supply: Mains / 230V
Vacuum: 254 mbar
Airflow: 74 l/s
Specifications
| Product Type | Wet and Dry Vacuum Cleaner |
|---|---|
| Series | Kärcher NT |
| For | Hard Floor, Carpet, Outdoors |
| Colour | Yellow |
| Power | 2,100 Watt |
| Noise Emission | 70 dB |
| Container Volume | 90 litre |
| Filter System | Exhaust Filter |
| Suction Technology | Bagless |
| Staubklasse | L |
| Features | Telescopic Tube, Self-Cleaning Filter |
| Safety Features | Automatic Shut-Off When Full, Overflow Prevention |
| Nozzles Included | Crevice Tool, Brush |
| Included in Delivery | Operating Instructions, Suction Hose |
| Cable Length | 7.5 m |
| Power Supply | Mains / 230V |
| Vacuum | 254 mbar |
| Airflow | 74 l/s |
Reviews
Perfect.
Delivered when promised... very satisfied
Everything came perfectly packaged
Works great, good price
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Quality is really good... can't complain about anything really.
Brilliant, no complaints at all
Exceeds expectations
Arrived well packaged, very pleased
Absolutely brilliant 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.