Karcher WD 3 V-17/6/20 CAR (1.628-115.0)
Brand: Kärcher
Price: €98,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 89076392-02bf-4553-aced-09ca927a2b08
Description
For: Hard Floor, Outdoors
Colour: Yellow
Power: 1,000 Watt
Container Volume: 17 litre
Filter System: Exhaust Filter
Suction Technology: Bagged
Staubklasse: L
Features: On-Board Tools, Blow Function, Parking System
Safety Features: Bumpers
Nozzles Included: Crevice Tool, Water Suction Nozzle
Included in Delivery: Operating Instructions
Cable Length: 4 m
Total Weight: 5.5 kg
Power Supply: Mains / 230V
Vacuum: 210 mbar
Airflow: 68 l/s
Dimensions: 38.8 x 34 x 50.3 cm
Specifications
| Product Type | Wet and Dry Vacuum Cleaner |
|---|---|
| For | Hard Floor, Outdoors |
| Colour | Yellow |
| Power | 1,000 Watt |
| Container Volume | 17 litre |
| Filter System | Exhaust Filter |
| Suction Technology | Bagged |
| Staubklasse | L |
| Features | On-Board Tools, Blow Function, Parking System |
| Safety Features | Bumpers |
| Nozzles Included | Crevice Tool, Water Suction Nozzle |
| Included in Delivery | Operating Instructions |
| Cable Length | 4 m |
| Total Weight | 5.5 kg |
| Power Supply | Mains / 230V |
| Vacuum | 210 mbar |
| Airflow | 68 l/s |
| Dimensions | 38.8 x 34 x 50.3 cm |
Reviews
Excellent stuff
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Quality and price are unbeatable
Amazing service and product 👍
Better than expected tbh
Arrived safe and sound, very pleased
Fast delivery, product is solid
Very pleased with this
Fantastic, ordering more!
Very happy indeed 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.