Karcher WD 4-18 S Dual 1.628-601.0
Brand: Kärcher
Price: €294,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cfc171ae-7c82-43c3-805f-e45d9302d353
Description
Series: Kärcher WD
For: Indoors, Hard Floor, Outdoors
Colour: Yellow
Operating Time: 28 min
Container Volume: 20 litre
Container Volume Liquid: 20 Liter
Filter System: Exhaust Filter
Suction Technology: Bagless
Filter Design: Pleated Filter
Staubklasse: M
Features: Suction Hose
Safety Features: Bumpers
Nozzles Included: Crevice Tool, Floor Nozzle
Included in Delivery: Suction Hose, Vacuum Cleaner Bag
Total Weight: 7 kg
Battery Voltage: 18 V
Power Supply: Battery
Hose Length: 2.2 m
Specifications
| Product Type | Wet and Dry Vacuum Cleaner |
|---|---|
| Series | Kärcher WD |
| For | Indoors, Hard Floor, Outdoors |
| Colour | Yellow |
| Operating Time | 28 min |
| Container Volume | 20 litre |
| Container Volume Liquid | 20 Liter |
| Filter System | Exhaust Filter |
| Suction Technology | Bagless |
| Filter Design | Pleated Filter |
| Staubklasse | M |
| Features | Suction Hose |
| Safety Features | Bumpers |
| Nozzles Included | Crevice Tool, Floor Nozzle |
| Included in Delivery | Suction Hose, Vacuum Cleaner Bag |
| Total Weight | 7 kg |
| Battery Voltage | 18 V |
| Power Supply | Battery |
| Hose Length | 2.2 m |
Reviews
Everything came perfectly packaged
Just brilliant
Speedy delivery, impeccable condition
Fantastic, ordering more!
Thanks for getting it here so quick
Thanks for getting it here so quick
Such good value... impressed
Really happy with this
Works great, super happy!
Even better than I thought
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.