Koenic KWM 10162 A INV
Brand: Koenic
Price: €377,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ff17bded-4ed3-41e9-828b-22c92ff647dd
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: B
Energy Consumption kWh: 51
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 53 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 80 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Spin Speed (rpm): 1,450 rpm
Drum Volume: 70 Litres
Wash Time: 239 min
Wash Time (express): 15 min
Connected Load: 1,950 Watt
Functions: Drum Clean, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, Automatic Load Detection, Reload Function, End of Programme Signal
Features: Adjustable Feet
Safety Features: AquaStop, Foam Recognition, Child Lock, Imbalance Control, Overflow Protection
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Programme Progress Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards, Stackable
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Number of Washing Programs: 14
Wash Programs: Standard Program, Special Program, Quick Program, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Individual programs, Sports/Outdoor, Mixed Load, Bed and Bath Cycle, Baby Care, Stains/Intensive, Cold Wash
Height: 84.2 cm
Width: 59.2 cm
Depth: 64 cm
Weight: 68.55 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | B |
| Energy Consumption kWh | 51 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 53 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 80 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Spin Speed (rpm) | 1,450 rpm |
| Drum Volume | 70 Litres |
| Wash Time | 239 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Connected Load | 1,950 Watt |
| Functions | Drum Clean, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, Automatic Load Detection, Reload Function, End of Programme Signal |
| Features | Adjustable Feet |
| Safety Features | AquaStop, Foam Recognition, Child Lock, Imbalance Control, Overflow Protection |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Programme Progress Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards, Stackable |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Number of Washing Programs | 14 |
| Wash Programs | Standard Program, Special Program, Quick Program, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Individual programs, Sports/Outdoor, Mixed Load, Bed and Bath Cycle, Baby Care, Stains/Intensive, Cold Wash |
| Height | 84.2 cm |
| Width | 59.2 cm |
| Depth | 64 cm |
| Weight | 68.55 kg |
Reviews
Great value for money. Will definitely be buying again.
Five stars
Better than expected tbh
Absolutely worth it
Better than expected tbh
Really impressed, no complaints
Love this! 😄
Very pleased with this
Fantastic product, really impressed
Really impressed, no complaints
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.