Koenic KWM 8142 A INV Black
Brand: Koenic
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e4936c45-b64e-4b9f-940a-aef36cfb20d6
Description
Listed on idealo: 2025
Colour: Black
Door Colour: Black
Energy Consumption kWh: 47
Capacity: 8 kg
Eco Programme Duration: 3:38 h
Water Consumption: 48 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 208 min
Wash Time (express): 15 min
Connected Load: 1,950 Watt
Mains Fuse: 10 A
Functions: Delay Start Timer, Automatic Load Detection, Reload Function, Drum Clean, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, Reverse Action, End of Programme Signal
Features: Honeycomb Drum, Adjustable Feet
Safety Features: AquaStop, Foam Recognition, Imbalance Control, Child Lock, Overflow Protection
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards, Detachable Top, Stackable
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Brushless Motor
Number of Washing Programs: 14
Wash Programs: Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Individual programs, Baby Care, Bed and Bath Cycle, Stains/Intensive, Sports/Outdoor, Cold Wash, Steam, Extra Rinse, Allergy/Antibacterial/Hygiene
Height: 84.5 cm
Width: 59.2 cm
Depth: 53.5 cm
Weight: 62.1 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colour | Black |
| Door Colour | Black |
| Energy Consumption kWh | 47 |
| Capacity | 8 kg |
| Eco Programme Duration | 3:38 h |
| Water Consumption | 48 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 208 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Connected Load | 1,950 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Functions | Delay Start Timer, Automatic Load Detection, Reload Function, Drum Clean, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, Reverse Action, End of Programme Signal |
| Features | Honeycomb Drum, Adjustable Feet |
| Safety Features | AquaStop, Foam Recognition, Imbalance Control, Child Lock, Overflow Protection |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards, Detachable Top, Stackable |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Brushless Motor |
| Number of Washing Programs | 14 |
| Wash Programs | Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Individual programs, Baby Care, Bed and Bath Cycle, Stains/Intensive, Sports/Outdoor, Cold Wash, Steam, Extra Rinse, Allergy/Antibacterial/Hygiene |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.2 cm |
| Depth | 53.5 cm |
| Weight | 62.1 kg |
Reviews
Arrived super quickly and works great 😊
Better than expected tbh
Even better than I thought
Such good value... impressed
Better than I expected honestly
Really happy with this
Amazing service and product 👍
Works great, good price
Fantastic, ordering more!
Thanks for getting it here so quick
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.