LG F4WR703Y
Brand: LG
Price: €584,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dd742525-0adf-4530-bd25-22751ad5695d
Description
Listed on idealo: 2023
Series: LG Direct Drive
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 45
Capacity: 13 kg
Water Consumption: 58 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 75 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 240 min
Wash Time (express): 14 min
Functions: Reload Function, Silent Mode, Half Load, Load Recognition, Variable Spin Speed, Reverse Action, Automatic Load Detection, Drum Clean, No Spin/Rinse Hold, Seperate Temperature Selection, End Time Selection, Downloadable Washing Programmes, End of Programme Signal
Safety Features: Foam Recognition, Child Lock
Delay Timer Length: 19 h
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Manufacturer Specific Features: Direct Drive, TurboWash, Smart Diagnosis
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Types: Direct Drive, Inverter Motor
Wash Programs: Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Quick/Mix, Duvet, Sports/Outdoor, Pre Wash, Extra Rinse
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 61.5 cm
Depth with door closed: 66 cm
Depth with Open Door: 113.5 cm
Weight: 73 kg
Smart Home: Wi-Fi, Smart Pairing, Remote Control/Monitoring, Control via Smartphone
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | LG Direct Drive |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 45 |
| Capacity | 13 kg |
| Water Consumption | 58 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 75 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 240 min |
| Wash Time (express) | 14 min |
| Functions | Reload Function, Silent Mode, Half Load, Load Recognition, Variable Spin Speed, Reverse Action, Automatic Load Detection, Drum Clean, No Spin/Rinse Hold, Seperate Temperature Selection, End Time Selection, Downloadable Washing Programmes, End of Programme Signal |
| Safety Features | Foam Recognition, Child Lock |
| Delay Timer Length | 19 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Manufacturer Specific Features | Direct Drive, TurboWash, Smart Diagnosis |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Types | Direct Drive, Inverter Motor |
| Wash Programs | Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Quick/Mix, Duvet, Sports/Outdoor, Pre Wash, Extra Rinse |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 61.5 cm |
| Depth with door closed | 66 cm |
| Depth with Open Door | 113.5 cm |
| Weight | 73 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Smart Pairing, Remote Control/Monitoring, Control via Smartphone |
Reviews
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Got exactly what I needed, very pleased
Got exactly what I needed, very pleased
Everything came perfectly packaged
Very happy with this purchase
Absolutely brilliant!
Best thing I've bought in a while
Exceeds expectations
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.