LG F4WR709YB
Brand: LG
Price: €494,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b4d8540a-e9da-4a97-b960-c00e4c8b5688
Description
Listed on idealo: 2023
Series: LG Direct Drive
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 45
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 50 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 71 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 228 min
Functions: End Time Selection, Half Load, Delay Start Timer, Fabric Recognition, Reload Function, End of Programme Signal, Automatic Load Detection, Drum Clean, Downloadable Washing Programmes, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Silent Mode, Self Diagnosis
Features: Start/Pause Button
Safety Features: Imbalance Control, Child Lock
Delay Timer Length: 9 h
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Door Latch, Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator
Manufacturer Specific Features: Direct Drive, TurboWash, AI DD
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Types: Direct Drive, Inverter Motor
Wash Programs: Sports/Outdoor, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Mixed Load, Wool, Bed and Bath Cycle, Eco / Energy Saving, Pre Wash, Special Program, Quick Program, Steam, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Duvet, Quick/Mix, Handwash, Extra Rinse
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 56.5 cm
Depth with door closed: 62 cm
Depth with Open Door: 110 cm
Weight: 69 kg
Smart Home: Wi-Fi, Remote Control/Monitoring
Supported App: LG ThinQ
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | LG Direct Drive |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 45 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 71 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 228 min |
| Functions | End Time Selection, Half Load, Delay Start Timer, Fabric Recognition, Reload Function, End of Programme Signal, Automatic Load Detection, Drum Clean, Downloadable Washing Programmes, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Silent Mode, Self Diagnosis |
| Features | Start/Pause Button |
| Safety Features | Imbalance Control, Child Lock |
| Delay Timer Length | 9 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Door Latch, Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator |
| Manufacturer Specific Features | Direct Drive, TurboWash, AI DD |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Types | Direct Drive, Inverter Motor |
| Wash Programs | Sports/Outdoor, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Mixed Load, Wool, Bed and Bath Cycle, Eco / Energy Saving, Pre Wash, Special Program, Quick Program, Steam, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Duvet, Quick/Mix, Handwash, Extra Rinse |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Depth with door closed | 62 cm |
| Depth with Open Door | 110 cm |
| Weight | 69 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Remote Control/Monitoring |
| Supported App | LG ThinQ |
Reviews
Amazing value!
Wow! Amazing value
Just brilliant
Works great, super happy!
Works great, good price
Works great, super happy!
Came super fast and works great
Worth the investment for sure
Worth it
Exceeds expectations
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.