LG F4WV5080
Brand: LG
Price: €449,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a38f4704-12d9-4201-b539-48094f11679a
Description
Listed on idealo: 2023
Series: LG Direct Drive
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 48
Capacity: 8 kg
Water Consumption: 48 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 71 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 218 min
Functions: Reload Function, Delay Start Timer, Drum Clean, Fabric Recognition, Downloadable Washing Programmes
Safety Feature: Imbalance Control
Operation: Push-Button Operation, Touch Control
Display: LED, Touch Screen
Display Status: Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Temperature Display
Manufacturer Specific Features: Direct Drive, AllergyCare, TurboWash
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Sports/Outdoor, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Easy Care, Wool, Eco / Energy Saving, Duvet, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Special Program, Quick Program, Night Wash/Quiet
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 62 cm
Weight: 70 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | LG Direct Drive |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 48 |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption | 48 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 71 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 218 min |
| Functions | Reload Function, Delay Start Timer, Drum Clean, Fabric Recognition, Downloadable Washing Programmes |
| Safety Feature | Imbalance Control |
| Operation | Push-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED, Touch Screen |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Temperature Display |
| Manufacturer Specific Features | Direct Drive, AllergyCare, TurboWash |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Sports/Outdoor, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Easy Care, Wool, Eco / Energy Saving, Duvet, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Special Program, Quick Program, Night Wash/Quiet |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 70 kg |
Reviews
Top quality
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Amazing service and product 👍
Absolutely worth it
Works great, super happy!
Quality and price are unbeatable
100% would buy again
10/10 would buy again
10 out of 10
Works great, good price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.