LG F4WV708P1E
Brand: LG
Price: €422,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 36af3548-8973-409b-888e-a3f1c4552bdb
Description
Listed on idealo: 2021
Colour: White
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 48
Capacity: 8 kg
Eco Programme Duration: 3:38 h
Water Consumption: 48 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 71 dB(A)
Noise Level Washing: 55 dB
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 240 min
Functions: Automatic Load Detection, Delay Start Timer
Features: Honeycomb Drum
Safety Feature: Water Protection System
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: AquaLock
Types: Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable
Door Hinging: Left
Number of Washing Programs: 14
Wash Programs: Rinse/Spin/Drain, Whites/Colour Wash
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 56.5 cm
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Smart Home: Wi-Fi
Annual Energy Consumption: 115 kWh/Year
Annual Water Consumption: 9,020 Litres/Year
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2021 |
| Colour | White |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 48 |
| Capacity | 8 kg |
| Eco Programme Duration | 3:38 h |
| Water Consumption | 48 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 71 dB(A) |
| Noise Level Washing | 55 dB |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 240 min |
| Functions | Automatic Load Detection, Delay Start Timer |
| Features | Honeycomb Drum |
| Safety Feature | Water Protection System |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AquaLock |
| Types | Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable |
| Door Hinging | Left |
| Number of Washing Programs | 14 |
| Wash Programs | Rinse/Spin/Drain, Whites/Colour Wash |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Smart Home | Wi-Fi |
| Annual Energy Consumption | 115 kWh/Year |
| Annual Water Consumption | 9,020 Litres/Year |
Reviews
Ordering more for friends
Solid product, arrived quickly
Everything came perfectly packaged
Legit so good
Highly recommend!
Packaged so carefully, arrived perfect
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.