LG F6W105 A
Brand: LG
Price: €566,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3b630629-e13a-4a36-ba1a-5dcba24643fe
Description
Listed on idealo: 2021
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Capacity: 10.5 kg
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 73 dB(A)
Noise Level Washing: 54 dB
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 240 min
Wash Time (express): 39 min
Functions: Half Load, Downloadable Washing Programmes, Reload Function
Features: Honeycomb Drum
Safety Feature: Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: AquaLock
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Rinse/Spin/Drain, Steam, Standard Program, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Sports/Outdoor, Night Wash/Quiet, Pre Wash
Height: 84.8 cm
Width: 60 cm
Depth: 56.5 cm
Weight: 70 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Smart Home: Control via Smartphone, Wi-Fi
Supported App: LG ThinQ
Annual Energy Consumption: 143 kWh/Year
Annual Water Consumption: 9,900 Litres/Year
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2021 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Capacity | 10.5 kg |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 73 dB(A) |
| Noise Level Washing | 54 dB |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 240 min |
| Wash Time (express) | 39 min |
| Functions | Half Load, Downloadable Washing Programmes, Reload Function |
| Features | Honeycomb Drum |
| Safety Feature | Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AquaLock |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Rinse/Spin/Drain, Steam, Standard Program, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Sports/Outdoor, Night Wash/Quiet, Pre Wash |
| Height | 84.8 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Weight | 70 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Smart Home | Control via Smartphone, Wi-Fi |
| Supported App | LG ThinQ |
| Annual Energy Consumption | 143 kWh/Year |
| Annual Water Consumption | 9,900 Litres/Year |
Reviews
Definitely worth the money
Got exactly what I needed, very pleased
Amazing service and product 👍
Delivered when promised... very satisfied
Arrived super quickly and works great 😊
Perfect! Exactly what I needed
Does exactly what it should
Packaged so carefully, arrived perfect
Arrived well packaged, very pleased
Just as advertised, very reliable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.