LG F6WR701Y
Brand: LG
Price: €493,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dca7df9c-3068-4605-b775-1795c0e73ef5
Description
Listed on idealo: 2025
Series: LG Direct Drive
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Consumption kWh: 47
Capacity: 11 kg
Eco Programme Duration: 4:00 h
Water Consumption: 54 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 75 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Functions: Reload Function, Delay Start Timer, End Time Selection, Drum Clean
Safety Features: Water Protection System, Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display Status: Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator
Manufacturer Specific Features: Direct Drive, AquaLock
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Sports/Outdoor, Wool, Bed and Bath Cycle, Mixed Load, Special Program, Eco / Energy Saving, Standard Program, Rinse/Spin/Drain
Height: 60 cm
Width: 85 cm
Depth: 62 cm
Depth with Open Door: 110 cm
Weight: 70 kg
Body Width: Wide
Smart Home: Control via Smartphone, Wi-Fi
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | LG Direct Drive |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Consumption kWh | 47 |
| Capacity | 11 kg |
| Eco Programme Duration | 4:00 h |
| Water Consumption | 54 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 75 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Functions | Reload Function, Delay Start Timer, End Time Selection, Drum Clean |
| Safety Features | Water Protection System, Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator |
| Manufacturer Specific Features | Direct Drive, AquaLock |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Sports/Outdoor, Wool, Bed and Bath Cycle, Mixed Load, Special Program, Eco / Energy Saving, Standard Program, Rinse/Spin/Drain |
| Height | 60 cm |
| Width | 85 cm |
| Depth | 62 cm |
| Depth with Open Door | 110 cm |
| Weight | 70 kg |
| Body Width | Wide |
| Smart Home | Control via Smartphone, Wi-Fi |
Reviews
Spot on
Even better than I thought
Can't fault anything about this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.