LG F6WV710P2S
Brand: LG
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5d3b0ffb-17be-43c9-8cc9-55d47b1470ae
Description
Listed on idealo: 2020
Series: LG Direct Drive
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Capacity: 10.5 kg
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 73 dB(A)
Noise Level Washing: 54 dB
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 240 min
Functions: Self Diagnosis
Features: Honeycomb Drum
Safety Feature: Water Protection System
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display Status: Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: Direct Drive
Types: Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable, Detachable Top
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Rinse/Spin/Drain, Whites/Colour Wash, Sports/Outdoor
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 62 cm
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Annual Energy Consumption: 143 kWh/Year
Annual Water Consumption: 9,900 Litres/Year
Input Voltage: 220 - 240 V
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2020 |
| Series | LG Direct Drive |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Capacity | 10.5 kg |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 73 dB(A) |
| Noise Level Washing | 54 dB |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 240 min |
| Functions | Self Diagnosis |
| Features | Honeycomb Drum |
| Safety Feature | Water Protection System |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display Status | Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | Direct Drive |
| Types | Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable, Detachable Top |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Rinse/Spin/Drain, Whites/Colour Wash, Sports/Outdoor |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 62 cm |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Annual Energy Consumption | 143 kWh/Year |
| Annual Water Consumption | 9,900 Litres/Year |
| Input Voltage | 220 - 240 V |
Reviews
Absolutely brilliant!
Second purchase already! Love it
Amazing 👌
Delivered when promised... very satisfied
Fantastic value
Delivered when promised... very satisfied
Exactly what I wanted
Speedy delivery, impeccable condition
Top quality stuff, will order again
Fantastic, ordering more!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.