LG F94N15WHS
Brand: LG
Price: €459,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6040edfd-88b1-4cda-96f3-34362568a5f1
Description
Colour: White
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 49
Capacity: 9 kg
Eco Programme Duration: 3:48 h
Water Consumption: 50 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Washing: 74 dB
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Drum Volume: 56 Litres
Functions: End Time Selection, Drum Clean
Safety Feature: Child Lock
Engine Type: Induction Motor
Number of Washing Programs: 8
Wash Programs: Steam, Quick Wash >20min, Sports/Outdoor, Wool, Mixed Load, Cotton, Delicates, Eco / Energy Saving, Stains/Intensive, Synthetics, Cold Wash, Pre Wash
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 49 cm
Weight: 61 kg
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Colour | White |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 49 |
| Capacity | 9 kg |
| Eco Programme Duration | 3:48 h |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Washing | 74 dB |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Drum Volume | 56 Litres |
| Functions | End Time Selection, Drum Clean |
| Safety Feature | Child Lock |
| Engine Type | Induction Motor |
| Number of Washing Programs | 8 |
| Wash Programs | Steam, Quick Wash >20min, Sports/Outdoor, Wool, Mixed Load, Cotton, Delicates, Eco / Energy Saving, Stains/Intensive, Synthetics, Cold Wash, Pre Wash |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 49 cm |
| Weight | 61 kg |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
Reviews
Highly recommend!
Exactly as the description, cheers!
Really impressed, no complaints
Quality is top tier
Worth it
Just as advertised, very reliable
Best thing I've bought in a while
Great value for money. Will definitely be buying again.
100% would recommend
Speedy delivery, impeccable condition
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.