LG RT80V9 B
Brand: LG
Price: €557,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7b05be25-b250-416f-820f-78f862e51aaa
Description
Listed on idealo: 2022
Colour: Silver/Grey
Door Colour: Black
Energy Rating: C
Condensing Efficiency Rating: A
Noise Emission: 62 dB
Capacity: 8 kg
Program Duration Full Load: 181 min
Annual Energy Consumption: 176 kWh/Year
Functions: End of Cycle Alarm, Technical Assistance via Telephone
Features: Display Screen, Heat Pump, Adjustable Feet
Safety Features: Child Lock
Operating Controls: One-Button Program Selection
Display: LED Display
Display Status: Remaining Time, Filter Cleaning, Water Tank Full Indicator
Sensor: Humidity Sensor
Types: Freestanding, Transparent Door
Door Hinging: Reversible
Installation Options: Mounting Height From 85 cm
Hatch: Frontloading
Drying Programs: Cupboard Dry, Outdoor/Sportswear, Mixed Load, Express, Wool, Easy Care, Towels, Delicates, Cotton, Allergy Care, Bedding, Extra Dry, Easy Iron
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 69 cm
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Smart Home: Wi-fi, Smart Pairing, Smart Diagnosis
Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)**: 348.9552 Euro
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Heat Pump Dryer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Colour | Silver/Grey |
| Door Colour | Black |
| Energy Rating | C |
| Condensing Efficiency Rating | A |
| Noise Emission | 62 dB |
| Capacity | 8 kg |
| Program Duration Full Load | 181 min |
| Annual Energy Consumption | 176 kWh/Year |
| Functions | End of Cycle Alarm, Technical Assistance via Telephone |
| Features | Display Screen, Heat Pump, Adjustable Feet |
| Safety Features | Child Lock |
| Operating Controls | One-Button Program Selection |
| Display | LED Display |
| Display Status | Remaining Time, Filter Cleaning, Water Tank Full Indicator |
| Sensor | Humidity Sensor |
| Types | Freestanding, Transparent Door |
| Door Hinging | Reversible |
| Installation Options | Mounting Height From 85 cm |
| Hatch | Frontloading |
| Drying Programs | Cupboard Dry, Outdoor/Sportswear, Mixed Load, Express, Wool, Easy Care, Towels, Delicates, Cotton, Allergy Care, Bedding, Extra Dry, Easy Iron |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 69 cm |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Smart Home | Wi-fi, Smart Pairing, Smart Diagnosis |
| Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)** | 348.9552 Euro |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
Perfect!
Perfect!
Fast delivery, product is solid
Seriously good value
100% would recommend
Absolutely brilliant 👍
Top quality
Amazing 👌
Thanks for getting it here so quick
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.