LG RT80V9W
Brand: LG
Price: €575,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2da5556b-115f-40a2-88a3-9f7f4ac9b0d9
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Door Colour: Black
Energy Rating: C
Condensing Efficiency Rating: A
Noise Emission: 62 dB
Capacity: 8 kg
Program Duration Full Load: 181 min
Mains Fuse: 16 A
Annual Energy Consumption: 176 kWh/Year
Functions: Self Clean Cycle, Delay Timer, End of Cycle Alarm, Downloadable Washing Programmes
Features: Heat Pump, Interior Light
Safety Features: Child Lock
Operating Controls: One-Button Program Selection, Touch Control Keys
Delay Timer Length: 19 h
Display Status: Remaining Time
Sensor: Humidity Sensor
Manufacturer Specific Features: Eco Hybrid
Types: Freestanding, Transparent Door
Door Hinging: Left, Reversible
Installation Options: Mounting Height From 85 cm
Hatch: Frontloading
Engine: Inverter Motor
Drying Programs: Eco, Express, Allergy Care, Outdoor/Sportswear, Duvet, Towels, Airing Cycle
Program Options: Anti-Crease Function
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 66 cm
Weight: 56 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Smart Home: Smart Diagnosis, Smart Pairing, Wi-fi, Remote Monitoring/Control, App
Supported App: LG ThinQ App
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Heat Pump Dryer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Energy Rating | C |
| Condensing Efficiency Rating | A |
| Noise Emission | 62 dB |
| Capacity | 8 kg |
| Program Duration Full Load | 181 min |
| Mains Fuse | 16 A |
| Annual Energy Consumption | 176 kWh/Year |
| Functions | Self Clean Cycle, Delay Timer, End of Cycle Alarm, Downloadable Washing Programmes |
| Features | Heat Pump, Interior Light |
| Safety Features | Child Lock |
| Operating Controls | One-Button Program Selection, Touch Control Keys |
| Delay Timer Length | 19 h |
| Display Status | Remaining Time |
| Sensor | Humidity Sensor |
| Manufacturer Specific Features | Eco Hybrid |
| Types | Freestanding, Transparent Door |
| Door Hinging | Left, Reversible |
| Installation Options | Mounting Height From 85 cm |
| Hatch | Frontloading |
| Engine | Inverter Motor |
| Drying Programs | Eco, Express, Allergy Care, Outdoor/Sportswear, Duvet, Towels, Airing Cycle |
| Program Options | Anti-Crease Function |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 56 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Smart Home | Smart Diagnosis, Smart Pairing, Wi-fi, Remote Monitoring/Control, App |
| Supported App | LG ThinQ App |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Second purchase already! Love it
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Arrived super quickly and works great 😊
Perfect! 10/10 ⭐
Perfect 👍
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Great value for money
Does exactly what it should
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.