Midea MF200W90WB-14A
Brand: Midea
Price: €342,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 21490ef2-a93e-4697-b780-589c8d167a01
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 49
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 50 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,300 rpm
Wash Time: 228 min
Connected Load: 2,000 Watt
Functions: Seperate Temperature Selection, Automatic Load Detection, Drum Clean, Variable Spin Speed, Reload Function
Features: Honeycomb Drum
Safety Features: Foam Recognition, Imbalance Control, AquaStop, Water Protection System
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: Touch Screen
Display Status: Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: AllergyCare, Steamcare, TurboWash, AquaStop, TouchControl
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Number of Washing Programs: 14
Wash Programs: Wool, Rinse/Spin/Drain, Pre Wash, Dark Wash/Jeans Cycle, Variable Wash Time, Sports/Outdoor, Standard Program, Extra Rinse, Cold Wash, Mixed Load, Quick Program, Eco / Energy Saving, Special Program, Bed and Bath Cycle, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam
Height: 85 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 49.5 cm
Smart Home: Wi-Fi
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 49 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,300 rpm |
| Wash Time | 228 min |
| Connected Load | 2,000 Watt |
| Functions | Seperate Temperature Selection, Automatic Load Detection, Drum Clean, Variable Spin Speed, Reload Function |
| Features | Honeycomb Drum |
| Safety Features | Foam Recognition, Imbalance Control, AquaStop, Water Protection System |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | Touch Screen |
| Display Status | Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AllergyCare, Steamcare, TurboWash, AquaStop, TouchControl |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Number of Washing Programs | 14 |
| Wash Programs | Wool, Rinse/Spin/Drain, Pre Wash, Dark Wash/Jeans Cycle, Variable Wash Time, Sports/Outdoor, Standard Program, Extra Rinse, Cold Wash, Mixed Load, Quick Program, Eco / Energy Saving, Special Program, Bed and Bath Cycle, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 49.5 cm |
| Smart Home | Wi-Fi |
Reviews
Works great, super happy!
Even better than I thought
Amazing value!
Fantastic value
Amazing value!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Even better than I thought
Really happy with this
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
No issues whatsoever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.