Midea MF20EW90WB
Brand: Midea
Price: €341,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: eab5f877-cae2-4446-a501-e4dfe4b0d9d2
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 49
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 50 Litres
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,300 rpm
Wash Time: 228 min
Wash Time (express): 15 min
Connected Load: 1,950 Watt
Functions: Reload Function, Delay Start Timer, Drum Clean
Features: Honeycomb Drum
Safety Features: AquaStop, Water Protection System
Operation: Touch Control, Smart Ring
Display: Touch Screen, LED
Display Status: Spin Speed Indicator
Manufacturer Specific Features: TurboWash, Steamcare, AutoClean, AquaStop, AllergyCare, QuickWash
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Wool, Rinse/Spin/Drain, Dark Wash/Jeans Cycle, Standard Program, Sports/Outdoor, Cold Wash, Quick Program, Mixed Load, Eco / Energy Saving, Special Program, Water Plus, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Bed and Bath Cycle, Steam
Depth: 53.5 cm
Weight: 65 kg
Smart Home: Control via Smartphone, Wi-Fi
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 49 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,300 rpm |
| Wash Time | 228 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Connected Load | 1,950 Watt |
| Functions | Reload Function, Delay Start Timer, Drum Clean |
| Features | Honeycomb Drum |
| Safety Features | AquaStop, Water Protection System |
| Operation | Touch Control, Smart Ring |
| Display | Touch Screen, LED |
| Display Status | Spin Speed Indicator |
| Manufacturer Specific Features | TurboWash, Steamcare, AutoClean, AquaStop, AllergyCare, QuickWash |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Wool, Rinse/Spin/Drain, Dark Wash/Jeans Cycle, Standard Program, Sports/Outdoor, Cold Wash, Quick Program, Mixed Load, Eco / Energy Saving, Special Program, Water Plus, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Bed and Bath Cycle, Steam |
| Depth | 53.5 cm |
| Weight | 65 kg |
| Smart Home | Control via Smartphone, Wi-Fi |
Reviews
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Great value for money
Solid product, arrived quickly
Thanks for getting it here so quick
Perfect 👍
Ordering more for friends
Just as advertised, very reliable
Works great, super happy!
Quality is excellent. Worth every penny
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.