Miele 12559020
Brand: Miele
Price: €323,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e083b3aa-9f6c-47f7-9026-bd7c33cd8ccd
Description
For: Hard Floor, Carpet
Colour: Copper
Power: 890 Watt
Noise Emission: 75 dB
Container Volume: 3.5 litre
Filter Systems: HEPA Filter, Exhaust Filter
Suction Technology: Bagged
Features: LCD Display
Dusting Brushes Included: Suction Brush
Nozzles Included: Upholstery Tool, Crevice Tool
Included in Delivery: Suction Hose, Crevice Nozzle, Vacuum Cleaner Bag
Operating Range: 11 m
Total Weight: 6.5 kg
Power Supply: Mains / 230V
Design: Round
Specifications
| Product Type | Cylinder Vacuum Cleaner |
|---|---|
| For | Hard Floor, Carpet |
| Colour | Copper |
| Power | 890 Watt |
| Noise Emission | 75 dB |
| Container Volume | 3.5 litre |
| Filter Systems | HEPA Filter, Exhaust Filter |
| Suction Technology | Bagged |
| Features | LCD Display |
| Dusting Brushes Included | Suction Brush |
| Nozzles Included | Upholstery Tool, Crevice Tool |
| Included in Delivery | Suction Hose, Crevice Nozzle, Vacuum Cleaner Bag |
| Operating Range | 11 m |
| Total Weight | 6.5 kg |
| Power Supply | Mains / 230V |
| Design | Round |
Reviews
Really good value for the price
Just as advertised, very reliable
100% would buy again
Very happy with this purchase
Amazing service and product 👍
Thanks for getting it here so quick
100% would recommend
10/10 would buy again
Does exactly what it should
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.