Miele PWM 507 DP LW
Brand: Miele
Price: €3.429,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 070c6703-b1c9-41c9-8f6c-a9998b01e08e
Description
Listed on idealo: 2019
Colour: White
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 45
Capacity: 7 kg
Eco Programme Duration: 3:19 h
Water Consumption: 37 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Drum Volume: 64 Litres
Wash Time: 199 min
Connected Load: 5,500 Watt
Mains Fuse: 16 A
Functions: Automatic Load Detection, Delay Start Timer, Automatic Detergent Dispenser
Features: Honeycomb Drum, 3 Detergent Chambers, Internal Drum Lighting
Safety Feature: Imbalance Control
Delay Timer Length: 96 h
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display Status: Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards, Stackable
Door Hinging: Right
Wash Programs: Special Program, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Quick Program, Rinse/Spin/Drain, Standard Program, Duvet
Height: 85 cm
Width: 59.6 cm
Depth: 71.4 cm
Porthole Door: 30 cm
Weight: 100 kg
Door Opening Angle: 167 °
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Professional Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2019 |
| Colour | White |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 45 |
| Capacity | 7 kg |
| Eco Programme Duration | 3:19 h |
| Water Consumption | 37 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Drum Volume | 64 Litres |
| Wash Time | 199 min |
| Connected Load | 5,500 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Functions | Automatic Load Detection, Delay Start Timer, Automatic Detergent Dispenser |
| Features | Honeycomb Drum, 3 Detergent Chambers, Internal Drum Lighting |
| Safety Feature | Imbalance Control |
| Delay Timer Length | 96 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards, Stackable |
| Door Hinging | Right |
| Wash Programs | Special Program, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Quick Program, Rinse/Spin/Drain, Standard Program, Duvet |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Depth | 71.4 cm |
| Porthole Door | 30 cm |
| Weight | 100 kg |
| Door Opening Angle | 167 ° |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
Reviews
Perfect! Exactly what I needed
Top quality
Quality is really good... can't complain about anything really.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.