Samsung DV91TA040AE/EG
Brand: Samsung
Price: €494,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 193e2c7d-8b8e-4695-85eb-6f3bc77fef5c
Description
Listed on idealo: 2021
Colour: White
Condensing Efficiency Rating: B
Noise Emission: 65 dB
Capacity: 9 kg
Program Duration Full Load: 210 min
Annual Energy Consumption: 258 kWh/Year
Functions: Reverse Action Drying, Adjustable Drying Time
Features: Diamond Drum Care, Honeycomb Drum, Heat Pump, Interior Light, Condensate Drain Pump
Operating Controls: One-Button Program Selection, Touch Control Keys
Display: LED Display
Manufacturer Specific Features: OptimalDry, SmartCheck
Types: Freestanding, Transparent Door
Door Hinging: Reversible
Installation Options: Mounting Height From 85 cm, Stackable
Hatch: Frontloading
Number of Drying Programs: 14
Drying Programs: Airing Cycle, Wool, Express, Shirt Cycle, Outdoor/Sportswear, Towels
Program Options: Anti-Crease Function
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 65 cm
Weight: 49 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)**: 511.5366 Euro
Household Size: Large Household (5 persons or more)
Specifications
| Product Types | Heat Pump Dryer, Condenser Dryer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2021 |
| Colour | White |
| Condensing Efficiency Rating | B |
| Noise Emission | 65 dB |
| Capacity | 9 kg |
| Program Duration Full Load | 210 min |
| Annual Energy Consumption | 258 kWh/Year |
| Functions | Reverse Action Drying, Adjustable Drying Time |
| Features | Diamond Drum Care, Honeycomb Drum, Heat Pump, Interior Light, Condensate Drain Pump |
| Operating Controls | One-Button Program Selection, Touch Control Keys |
| Display | LED Display |
| Manufacturer Specific Features | OptimalDry, SmartCheck |
| Types | Freestanding, Transparent Door |
| Door Hinging | Reversible |
| Installation Options | Mounting Height From 85 cm, Stackable |
| Hatch | Frontloading |
| Number of Drying Programs | 14 |
| Drying Programs | Airing Cycle, Wool, Express, Shirt Cycle, Outdoor/Sportswear, Towels |
| Program Options | Anti-Crease Function |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 65 cm |
| Weight | 49 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)** | 511.5366 Euro |
| Household Size | Large Household (5 persons or more) |
Reviews
Does the job perfectly... will be ordering more
Packaged so carefully, arrived perfect
Seriously good value
Absolutely brilliant 👍
Seriously good value
Really good value for the price
Such good value... impressed
No issues whatsoever
Exactly what I needed, thanks!
Very happy with this purchase
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.