Samsung WD18DB8995BZ/T2
Brand: Samsung
Price: €2.017,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1897dd81-d505-4db1-a6bd-7cf7df237c6e
Description
Colour: Anthracite
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5 persons or more)
Spin Speed (rpm): 1,000 rpm
Wash Time: 240 min
Functions: Drum Clean, End Time Selection, Silent Mode, Memory Function, Anti-Crease, Steam Function, End of Programme Signal
Features: Adjustable Feet
Delay Timer Length: 24 h
Safety Features: Child Lock, Imbalance Control
Controls: Touch Control
Display: LCD
Displays: Remaining Time Indicator, Temperature Indicator
Hatch: Frontloading
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Special Programmes, Quick Wash, Night/Silence, Intensive/Stain, Pre Wash, No Spin
Drying Program: Timed Programme
Program Options: Extra Rinse
Height: 111 cm
Width: 68.6 cm
Depth: 87.5 cm
Weight: 147 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Energy Rating: A
Energy class washing: A
Energy consumption for washing and drying: 229 Energy consumption for washing and drying
Energy Consumption kWh: 43
Dry Capacity: 11 kg
Capacity: 18 kg
Water Consumption (Washing & Drying): 98 Litres
Water Consumption (Washing): 68 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Smart Home: Control via Smartphone, Network Ready, Bluetooth
Body Width: Wide
Specifications
| Product Type | Freestanding Washer Dryer |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5 persons or more) |
| Spin Speed (rpm) | 1,000 rpm |
| Wash Time | 240 min |
| Functions | Drum Clean, End Time Selection, Silent Mode, Memory Function, Anti-Crease, Steam Function, End of Programme Signal |
| Features | Adjustable Feet |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Safety Features | Child Lock, Imbalance Control |
| Controls | Touch Control |
| Display | LCD |
| Displays | Remaining Time Indicator, Temperature Indicator |
| Hatch | Frontloading |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Special Programmes, Quick Wash, Night/Silence, Intensive/Stain, Pre Wash, No Spin |
| Drying Program | Timed Programme |
| Program Options | Extra Rinse |
| Height | 111 cm |
| Width | 68.6 cm |
| Depth | 87.5 cm |
| Weight | 147 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Energy Rating | A |
| Energy class washing | A |
| Energy consumption for washing and drying | 229 Energy consumption for washing and drying |
| Energy Consumption kWh | 43 |
| Dry Capacity | 11 kg |
| Capacity | 18 kg |
| Water Consumption (Washing & Drying) | 98 Litres |
| Water Consumption (Washing) | 68 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Smart Home | Control via Smartphone, Network Ready, Bluetooth |
| Body Width | Wide |
Reviews
Exactly what I needed. Very happy with this.
Fantastic, ordering more!
Works like a charm ✨
Quality is top tier
Exactly what I wanted
Everything came perfectly packaged
Exactly what I needed. Very happy with this.
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Perfect! Exactly what I needed
Just brilliant
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.