Samsung WD8ETA049BX/EG
Brand: Samsung
Price: €478,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9f1a93fa-b557-4a68-baad-72d7ef63f129
Description
Colour: Anthracite
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Level Washing: 54 dB
Drying Noise Level: 59 dB
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Functions: Steam Function, Problem Diagnosis by Smartphone, End Time Selection, Automatic Load Detection, Variable Spin Speed, End of Programme Signal, Self Cleaning
Features: Delicate Drum
Safety Features: Child Lock, Water Level Control, AquaStop, Imbalance Control, Foam Recognition
Controls: Knobs, Touch Control Keys
Display: Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: AirWash
Hatch: Frontloading
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Wash Programs: Hygiene, Special Programmes, Quick Wash, Intensive/Stain, Steam, Cold Wash
Drying Program: Refresh
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 60 cm
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Energy Rating: E
Dry Capacity: 5 kg
Capacity: 8 kg
Water Consumption (Washing & Drying): 97 Litres
Noise Level Spinning: 73 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Body Width: Wide
Specifications
| Product Type | Freestanding Washer Dryer |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Level Washing | 54 dB |
| Drying Noise Level | 59 dB |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Functions | Steam Function, Problem Diagnosis by Smartphone, End Time Selection, Automatic Load Detection, Variable Spin Speed, End of Programme Signal, Self Cleaning |
| Features | Delicate Drum |
| Safety Features | Child Lock, Water Level Control, AquaStop, Imbalance Control, Foam Recognition |
| Controls | Knobs, Touch Control Keys |
| Display | Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AirWash |
| Hatch | Frontloading |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Hygiene, Special Programmes, Quick Wash, Intensive/Stain, Steam, Cold Wash |
| Drying Program | Refresh |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Energy Rating | E |
| Dry Capacity | 5 kg |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption (Washing & Drying) | 97 Litres |
| Noise Level Spinning | 73 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Body Width | Wide |
Reviews
Fantastic value
Just brilliant
Love this! 😄
Thanks for getting it here so quick
Best thing I've bought in a while
Thanks for getting it here so quick
Does the job perfectly... will be ordering more
Works like a charm ✨
Exactly what I needed, thanks!
Works great, good price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.