Siemens WG44B2AW0
Brand: Siemens
Price: €801,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b94bf46a-d826-427f-a838-6313677ef6f8
Description
Listed on idealo: 2024
Series: Siemens IQ700
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 25
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 47 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 71 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Drum Volume: 70 Litres
Wash Time: 240 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: End Time Selection, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Anti-Stain System, Reload Function, Automatic Detergent Dispenser, Stain Recognition, Automatic Load Detection
Features: Rinse Sensor, Load Sensor, Internal Drum Lighting
Safety Feature: AquaStop
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: WaterPerfect Plus
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Sports/Outdoor, Mixed Load, Towel, Wool, Automatic, Steam, Standard Program, Special Program, Eco / Energy Saving, Quick Program, Rinse/Spin/Drain, Stains/Intensive, Variable Wash Time, Pre Wash, Cold Wash
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with door closed: 63.8 cm
Depth with Open Door: 109 cm
Weight: 83.21 kg
Smart Home: Wi-Fi
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | Siemens IQ700 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 25 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 47 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 71 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Drum Volume | 70 Litres |
| Wash Time | 240 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | End Time Selection, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Anti-Stain System, Reload Function, Automatic Detergent Dispenser, Stain Recognition, Automatic Load Detection |
| Features | Rinse Sensor, Load Sensor, Internal Drum Lighting |
| Safety Feature | AquaStop |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | WaterPerfect Plus |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Sports/Outdoor, Mixed Load, Towel, Wool, Automatic, Steam, Standard Program, Special Program, Eco / Energy Saving, Quick Program, Rinse/Spin/Drain, Stains/Intensive, Variable Wash Time, Pre Wash, Cold Wash |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with door closed | 63.8 cm |
| Depth with Open Door | 109 cm |
| Weight | 83.21 kg |
| Smart Home | Wi-Fi |
Reviews
Spot on
Works like a charm ✨
Top quality
Perfect!
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Can't find any faults
Just brilliant
Delivered when promised... very satisfied
Really happy with this
Fast delivery, excellent item
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.