Siemens WG44G2Z40
Brand: Siemens
Price: €512,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dc21f3e7-f616-4987-9212-4d15b2cae9e2
Description
Listed on idealo: 2024
Series: Siemens IQ500
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 49
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 50 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 70 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 228 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Anti-Crease, Anti-Stain System, Reload Function, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, End Time Selection, Automatic Load Detection
Features: Load Sensor
Safety Features: Imbalance Control, Child Lock, AquaStop, Foam Recognition
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Display Status: Programme Progress Indicator, Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator, Temperature Display
Manufacturer Specific Features: WaterPerfect Plus
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Wash Programs: Wool, Easy Care, Handwash, Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Blouses/Shirt Cycles, Sports/Outdoor, Quick/Mix, Stains/Intensive, Extra Rinse, Variable Wash Time, Pre Wash
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with door closed: 63.6 cm
Depth with Open Door: 107.3 cm
Weight: 73.8 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | Siemens IQ500 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 49 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 70 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 228 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Anti-Crease, Anti-Stain System, Reload Function, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, End Time Selection, Automatic Load Detection |
| Features | Load Sensor |
| Safety Features | Imbalance Control, Child Lock, AquaStop, Foam Recognition |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Programme Progress Indicator, Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator, Temperature Display |
| Manufacturer Specific Features | WaterPerfect Plus |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Wash Programs | Wool, Easy Care, Handwash, Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Blouses/Shirt Cycles, Sports/Outdoor, Quick/Mix, Stains/Intensive, Extra Rinse, Variable Wash Time, Pre Wash |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with door closed | 63.6 cm |
| Depth with Open Door | 107.3 cm |
| Weight | 73.8 kg |
Reviews
Does exactly what it should
Really happy with this
Fantastic quality, unbeatable price!
100% would recommend
Works great, super happy!
Amazing service and product 👍
Perfect.
Spot on mate, spot on
Such good value... impressed
Packaged so carefully, arrived perfect
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.