Siemens WG44G2ZG0
Brand: Siemens
Price: €719,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 73bc19ff-f31b-4837-9f7b-9c2d0f7341f0
Description
Listed on idealo: 2024
Series: Siemens IQ500
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 49
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 50 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 70 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Drum Volume: 65 Litres
Wash Time: 228 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Reminder Function, Anti-Stain System, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Anti-Crease, Reload Function, Automatic Load Detection
Features: Load Sensor
Safety Features: AquaStop, Foam Recognition, Imbalance Control, Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Display Status: Spin Speed Indicator, Temperature Display, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: speedPack L, WaterPerfect Plus
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Sports/Outdoor, Wool, Easy Care, Stains/Intensive, Standard Program, Special Program, Steam, Rinse/Spin/Drain, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Handwash, Eco / Energy Saving, Quick Program, Extra Rinse, Blouses/Shirt Cycles, Variable Wash Time, Pre Wash, Cold Wash
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 58.8 cm
Depth with door closed: 63.2 cm
Depth with Open Door: 104.9 cm
Weight: 72.1 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | Siemens IQ500 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 49 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 70 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Drum Volume | 65 Litres |
| Wash Time | 228 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Reminder Function, Anti-Stain System, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Anti-Crease, Reload Function, Automatic Load Detection |
| Features | Load Sensor |
| Safety Features | AquaStop, Foam Recognition, Imbalance Control, Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Temperature Display, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | speedPack L, WaterPerfect Plus |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Sports/Outdoor, Wool, Easy Care, Stains/Intensive, Standard Program, Special Program, Steam, Rinse/Spin/Drain, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Handwash, Eco / Energy Saving, Quick Program, Extra Rinse, Blouses/Shirt Cycles, Variable Wash Time, Pre Wash, Cold Wash |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 58.8 cm |
| Depth with door closed | 63.2 cm |
| Depth with Open Door | 104.9 cm |
| Weight | 72.1 kg |
Reviews
Fast delivery, excellent item
cant fault it tbh
Better than expected tbh
cant fault it tbh
Such good value... impressed
Really happy with this
Fast delivery, product is solid
100% would buy again
100% would recommend
Arrived well packaged, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.