Siemens WG46B2071
Brand: Siemens
Price: €759,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 61df7152-0a5e-4723-927e-a8863f8d1b2e
Description
Listed on idealo: 2024
Series: Siemens IQ700
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 49
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 46 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 71 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Drum Volume: 70 Litres
Wash Time: 219 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Anti-Stain System, Reload Function, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Automatic Load Detection, End Time Selection
Features: Adjustable Feet, Load Sensor, Internal Drum Lighting
Safety Features: AquaStop, Child Lock, Imbalance Control, Foam Recognition
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Display Status: Spin Speed Indicator, Temperature Display, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: Clean+, WaterPerfect Plus, SpeedPerfect
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Sports/Outdoor, Towel, Easy Care, Dark Wash/Jeans Cycle, Standard Program, Special Program, Steam, Rinse/Spin/Drain, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Quick Program, Stains/Intensive, Extra Rinse, Variable Wash Time, Pre Wash, Water Plus, Cold Wash
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with door closed: 63.8 cm
Depth with Open Door: 109 cm
Weight: 82.6 kg
Smart Home: Wi-Fi, Remote Control/Monitoring
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | Siemens IQ700 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 49 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 46 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 71 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Drum Volume | 70 Litres |
| Wash Time | 219 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Anti-Stain System, Reload Function, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Automatic Load Detection, End Time Selection |
| Features | Adjustable Feet, Load Sensor, Internal Drum Lighting |
| Safety Features | AquaStop, Child Lock, Imbalance Control, Foam Recognition |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Temperature Display, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | Clean+, WaterPerfect Plus, SpeedPerfect |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Sports/Outdoor, Towel, Easy Care, Dark Wash/Jeans Cycle, Standard Program, Special Program, Steam, Rinse/Spin/Drain, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Quick Program, Stains/Intensive, Extra Rinse, Variable Wash Time, Pre Wash, Water Plus, Cold Wash |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with door closed | 63.8 cm |
| Depth with Open Door | 109 cm |
| Weight | 82.6 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Remote Control/Monitoring |
Reviews
Amazing service and product 👍
Best thing I've bought in a while
Got exactly what I needed, very pleased
Works great, super happy!
Better than expected tbh
Absolutely worth it
Really happy with this
No issues whatsoever
Got it super fast! Very happy
Quality stuff 💯
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.