Siemens WG56B2041
Brand: Siemens
Price: €764,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 45c0da06-8e24-48e8-a79f-cd5f4587db93
Description
Listed on idealo: 2024
Series: Siemens IQ700
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 35
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 48 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Drum Volume: 70 Litres
Wash Time: 237 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Reload Function, Anti-Stain System, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed
Features: Adjustable Feet, Load Sensor, Internal Drum Lighting
Safety Features: Child Lock, AquaStop, Imbalance Control, Foam Recognition
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: WaterPerfect
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Stains/Intensive, Standard Program, Special Program, Eco / Energy Saving, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Sports/Outdoor, Variable Wash Time, Water Plus, Pre Wash, Quick/Mix
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with door closed: 63.8 cm
Depth with Open Door: 109 cm
Weight: 82.6 kg
Smart Home: Wi-Fi, Remote Control/Monitoring, Remote Diagnostics
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | Siemens IQ700 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 35 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 48 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Drum Volume | 70 Litres |
| Wash Time | 237 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Reload Function, Anti-Stain System, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed |
| Features | Adjustable Feet, Load Sensor, Internal Drum Lighting |
| Safety Features | Child Lock, AquaStop, Imbalance Control, Foam Recognition |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | WaterPerfect |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Stains/Intensive, Standard Program, Special Program, Eco / Energy Saving, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Sports/Outdoor, Variable Wash Time, Water Plus, Pre Wash, Quick/Mix |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with door closed | 63.8 cm |
| Depth with Open Door | 109 cm |
| Weight | 82.6 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Remote Control/Monitoring, Remote Diagnostics |
Reviews
Perfect!
Couldn't fault it
Definitely worth the money
Ordering more for friends
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.